Choď na obsah Choď na menu
 


COVID - 19

 

grafy.jpg

Lekár Milan Kulkovský poukazuje na to, že tí, ktorým vyšiel negatívny antigénový test, teraz ležia v nemocniciach. Na tento problém poukázal v „poznámkach z praxe nas****ho lekára“.

Počet pozitívne testovaných ľudí PCR testami stúpol, za štvrtok atakoval hranicu tisíc nakazených. Primár interného oddelenia považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský však poukázal na vážnu vec – a tou je falošná negativita antigénových testov. „Poslední pacienti, ktorých sme na oddelení testovali PCR testami ako pozitívnych, mali negatívne antigénové testy. Boli symptomatickí, teda mali prejavy respiračného infektu a napriek tomu boli ich antigénové testy negatívne. Áno, očkovaní neboli,“ informoval Kulkovský s tým, že posledný mal horúčky, kašli, nález obojstranného zápalu pľúc, avšak, antigénový test mal negatívny. A to dokonca dvakrát v priebehu dvoch dní.

Následne infekciu potvrdil až PCR test. Toľko k spoľahlivosti testu, ktorý bol a je vstupenkou na veľké spoločenské podujatia. Podobne relevantný výsledok u asymptomatických by sme možno dosiahli hádzaním mince. Hlava pozitívny, znak negatívny. Stálo to za to? O dva týždne budú na túto otázku hľadať odpoveď v nemocniciach stovky našich spoluobčanov. A zdravotníci budú plakať. Vedeli to, povedali to, ignorovali ich a nakoniec si to najviac odskáču,“ napísal Kulkovský nahnevane.

Nalejme si čistého vína

Poukázal na to, že očkovanie účinne chráni pred hospitalizáciou, a tým pádom aj pred ťažkou formou koronavírusu a s tým spojeným zápalom pľúc. A teda, ako dodal, či sa to niekomu páči alebo nie, je to fakt, pričom viac ako 80 percent hospitalizovaných ignorovali rady odborníkov. Ide práve o tú skupinu ľudí, ktorá nie je očkovaná.

Nalejme si čistého vína, pacienti s horúčkou, kašľom a bolesťami, no bez poklesu saturácie budú ponechaní doma. Pre tých s “miernym” priebehom priestor v nemocniciach nebude. Nakaziť sa môžu aj očkovaní aj tí, ktorí Covid už prekonali. Mnohí z nich o nákaze ani nebudú vedieť. Pre nich dobre, horšie pre tých, ktorých stretnú a nebudú očkovaní,“ upozornil Kulkovský s tým, že mnohí o nákaze ani nebude vedieť, čo je síce dobré pre nich, ale horšie pre okolie, najmä tých, ktorí nebudú očkovaní.

Nastúpi frustrácia a nechutenstvo

Mali by sa tak testovať aj očkovaní? Podľa Kulkovského nie, a to práve z dôvodu, že antigénové testy vykazujú veľkú falošnú negativitu a tak veľké množstvo PCR testov nie sme schopní robiť. Avšak, rúška by sa v interiéroch mali naďalej nosiť, a to v prípade očkovaných aj neočkovaných. Druhá aj prvá vlna pandémie výrazným spôsobom ovplyvnili zdravotnú starostlivosť o nekovidových pacientov. Tretia nebude iná. Reprofilizáciou oddelení v nemocniciach sa už teraz radikálne znižuje počet lôžok pre neinfekčných pacientov. Zásadný rozdiel medzi predchádzajúcimi a touto vlnou je ale v tom, že nekovidoví pacienti sa nebudú až v takej miere nemocniciam vyhýbať,“ konštatoval s tým, že lekári budú musieť hospitalizovaných pacientov rýchlo prepúšťať do domácej liečby.

Okrem toho predpovedá, že bude stúpať agresivita voči zdravotníkom, či sa zvýši pnutie medzi samotnými zdravotníkmi, ale aj sťažnosti na vyťažený personál. A práve tento personál by ľuďom rád pomohol, ale nebudú mať ako. Frustrácia u mnohých preváži chuť zostať pracovať v nemocnici. Kde sú okovy núdzového stavu? Už tu mali byť...meškáte. Musíme sa pripraviť na správy o intenzívnom šírení infekcie v nemocniciach. Medzi pacientami aj medzi personálom (už teraz viem o nekovidových oddeleniach, kde sa väčšina pacientov nakazila práve kvôli vysokej infekčnosti delta mutácie),“ uviedol lekár, ktorý dodal, že pre mnohé oddelenia bude zabezpečiť personál aspoň na základný chod. Poukázal na to, že dôležitú úlohu v tejto šachovej hre bez víťaza zohrajú zatvorené škôlky či pandemické OČR, a to z dôvodu, že aj zdravotníci sú len ľudia, ktorí majú svoje rodiny.

Hranica netolerovateľného sa približuje

Ak by sa ma teraz niekto spýtal, čo by som v živote urobil inak, veľmi vážne by som uvažoval nad odpoveďou, že by som nešiel študovať medicínu a ak predsa len, po skončení školy by som si vybral iný odbor. A verte mi, nehovorí zo mňa aktuálnou situáciou navodená frustrácia, ale roky strávené v centre diania. V centre mizérie zvanej slovenské zdravotníctvo,“ doplnil Kulkovský s tým, že krásne chvíle prebíjajú facky, ktoré ako zdravotník schytával na každom kroku, pričom dodal, že každého raz prestane baviť omieľať si neustále dookola, že bude aj horšie.

Poukázal na to, že denne prijímajú mnoho pacientov, ktorí si nevážia svoje zdravie a ignorujú odporúčané režimové opatrenia či liečbu. Pýta sa, že koho tento systém má neustále baviť, pretože do liečby pacienta investuje lekár množstvo síl a finančných prostriedkov. Hovorí zo mňa hnev. Konkretizovať nebudem. Nie je dôležité, odkiaľ hovno padá, ale na koho...No nič. Po tisícikrát si poviem, že to nevzdám a bojujem ďalej. Zatiaľ. Ešte. Hranica netolerovateľného sa ale svinsky približuje..,“ uzavrel.

 

 

 

Opatrenia pre Bratislavu od 20. septembra 2021

Automatické opatrenia podľa rizika
Covid Automat v4 ponúka prevádzkovateľom zariadení a organizátorom podujatí flexibilne si vybrať z troch protokolov

(1) základ, (2) OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní), alebo (3) kompletne za očkovaní.

Každá z možností ponúka iný set prevádzkových podmienok s inými maximálnymi limitmi, avšak výsledné riziko pre zdravotnícky systém je porovnateľné

Prevádzkovateľ, alebo organizátor, si musí v danú dobu vybrať len jednu možnosť. Kombinovanie možností, alebo navyšovanie nie je prípustné.

Základ
Pod “základom” sa pre potreby Covid Automatu v4 myslia všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania

OTP

Pod “OTP” sa myslia výlučne len osoby, ktoré sú plne očkované, testované (od odberu PCR 72 hodín, Ag 48 hodín), alebo ochorenie COVID-19 prekonali za ostatných 180 dní.

Kompletne zaočkovaná osoba

Pod “kompletne zaočkovanou osobou” sa myslia osoby, ktoré sú

(1) 14 dní po druhej dávke dvoj-dávkovej vakcíny

alebo (2) 21 dní po jedno-dávkovej vakcíne

alebo (3) 14 dní po akejkoľvek dávke ak osoba prekonala ochorenie COVID-19 za ostatných 180 dní.

 

Kompletný zoznam pravidiel - Oranžová fáza

Rúška (neberie sa do úvahy očkovanie ani test).

Obmedzenie pohybu (neberie sa do úvahy očkovanie ani test): Bez obmedzenia.

Školy:

Prezenčne podľa školského semafora na základe písomného vyhlásenia o bezpríznakovosti: materská, základné, stredné aj umelecké školy či gymnáziá, jedálne. Aj vysoké školy, ale len zdravotnícke odbory, výkon praxe, záverečné skúšky.

Prezenčne s obmedzením: VŠ do 100 osôb alebo do 400 osôb s OTP, alebo 1000 osôb plne očkovaných. Internáty iba pre žiakov a študentov s prezenčnou výučbou s dôrazne odporúčaným OTP.

Hromadné podujatia:

Kompletne zaočkovaní: bez limitu.

OTP: v interiéri sedenie na 25 % a v exteriéri 50 % kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, maximálne do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

Základ: v interiéri sedenie na 25 % a v exteriéri 50 % kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50, povinný zoznam účastníkov.

Svadby, kary, oslavy, večierky, hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania:

Kompletne zaočkovaní: maximálne 100 osôb v interiéri a 200 v exteriéri, resp. podľa príslušného semafora, povinný zoznam účastníkov.

OTP: maximálne 50 osôb v interiéri a 100 v exteriéri, resp. podľa príslušného semafora, povinný zoznam účastníkov.

Obrady (sobáš, krst, pohreb…):

Kompletne zaočkovaní: podľa hromadných podujatí.

OTP: podľa hromadných podujatí.

Základ: podľa hromadných podujatí.

Bohoslužby:

Kompletne zaočkovaní: bez limitu.

OTP: v interiéri sedenie na 25 % a v exteriéri 50 % kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, maximálne do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri.

Základ: v interiéri sedenie na 25 % a v exteriéri 50 % kapacity, maximálne však do 200 osôb v exteriéri, do 100 v interiéri, na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50, povinný zoznam účastníkov.

Návštevy v nemocniciach, vo väzniciach, v zariadeniach soc. služieb:

Kompletne zaočkovaní: povolené bez obmedzenia.

OTP: povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Športové súťaže – limity pre športovcov:

Kompletne zaočkovaní: bez obmedzení.

OTP: maximálny počet športovcov: 200 interiér/400 exteriér.

Základ: maximálne 50 športovcov, povinný zoznam účastníkov.

Lanové dráhy:

Kompletne zaočkovaní: bez obmedzenia.

OTP: bez obmedzenia.

Základ: otvorené vleky (bez kabínkových lanoviek).

Fitnes:

Kompletne zaočkovaní: bez limitu.

OTP: max. 20 osôb alebo min. 15 m²/osoba, povinný zoznam účastníkov.

Základ: max. 10 osôb, povinný zoznam účastníkov.

Wellness, akvapark, kúpele (bez zdravotnej indikácie):

Kompletne zaočkovaní: bez limitu.

OTP: max. 50 % kapacity, max. počet osôb do 1000.

Základ: zakázané.

Bazény a plavárne:

Kompletne zaočkovaní: bez obmedzenia.

OTP: max. 50 % kapacity.

Základ: max. 10 osôb.

Obchody:

OTP: max. 1 zákazník na 15 m² predajnej plochy obchodu.

Základ: max. 1 zákazník na 15 m² predajnej plochy obchodu.

Služby:

OTP: max. 1 zákazník na 15 m² predajnej plochy obchodu.

Základ: max. 1 zákazník na 15 m² predajnej plochy obchodu.

Reštaurácie:

Kompletne zaočkovaní: v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozstupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení.

OTP: v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozstupy medzi stolmi. Exteriér bez obmedzení.

Základ: terasy do 10 osôb, otvorené minimálne 50 % stien.

Múzeá, galérie, knižnice, výstavné siene:

Kompletne zaočkovaní: bez obmedzenia.

OTP: bez obmedzenia.

Základ: individuálne prehliadky/1 návštevník na 15 m² plochy.

Ubytovacie zariadenia:

Kompletne zaočkovaní: bez limitu.

OTP: ubytovanie bez obmedzení, reštaurácie a wellness podľa príslušných odporúčaní vyššie.

Základ: zakázané.

Taxi:

Max. 2 osoby na jeden rad vrátane vodiča, rúško, pravidelné vetranie.